Na rynku jest dostępnych niezwykle wiele ryz papieru. By dobrać dobrą, należałoby zaznajomić się z opisem konkretnego artykułu i jego najistotniejszymi cechami. Jedynie wówczas będziemy mieć gwarancję, iż nie popełniliśmy błędu nabywając określoną ryzę. Doboru papieru do biura powinniśmy zrobić w czasie, gdy określiliśmy już dany cel, do jakiego będzie on poświęcony. Oczywiście wówczas możemy zdecydować się na zakup jednej czy paru ryz. Można też przekonać się w stronę papieru do drukarki, jaki ma przeróżne wykorzystania.

Najistotniejszym parametrem jest jakość wydruku

W drukarkach głównie stosujemy papier do drukarki o wymiarze A4, o rozmiarach 210 x 297 mm. Ów typ papieru pasuje do wszelkich drukarek domowych oraz biurowych. Niezwykle wiele rodzajów drukarek ma także szansę wydruku na papierze o wymiarze A3, więc 297 x420, będącym drugim natychmiast po A4. Odmiennym atrakcyjnym formatem jest A5, o rozmiarach 148 x 210, wykorzystywany rzadko, jednak należałoby mieć również taką możliwość wydruku. Ceny ryzy papieru wahają się w niezwykle dużym rozdziale cenowym. Jedna ryza może kosztować od 8 złotych do choćby 30 złotych, natomiast wywołane jest to rozbieżnościami w wadze papieru.

Papier do drukarki laserowej

Drukarki laserowe służą przede wszystkim do wydruku wielkich ilości tekstu, więc papier nie musi mieć niezwykle doskonałej klasy. Wydruki nie mogą się rozmazywać, natomiast jeśli nadejdzie potrzeba wydrukowania małego elementu graficznego (na przykład logo na fakturze), musi on wyglądać jak najlepiej. Dużo osób kupuje papier wszechstronny, natomiast zazwyczaj nie sprawdza się on do wydruku w rozmaitych typach drukarek. Zdecydowanie lepiej jest kupować papier dostosowany do typu drukarki oraz poświęcony do drukowania w kolorach szarości (jeżeli masz drukarkę czarno-białą), czy w odcieniu – jeśli masz kolorową drukarkę laserową.